Leerlingen basisschool werken samen met het team Mens en Natuur

Ook leerlingen hebben meegedaan aan de 4de ontwikkelsessie van Curriculum.nu. Op uitnodiging van ons team Mens en Natuur heeft een groep leerlingen van de hoogste klassen van basisschool de Meerkoet uit Dirkshorn in een zogenaamde “arena” gediscussieerd over wat volgens hen belangrijk is in het curriculum. Met twee gespreksleiders, Anouk en Dorine van ons team, gaven ze in een kring hun mening. De overige teamleden luisterden in een buitenring ondertussen aandachtig.

Hedendaagse problemen

De leerlingen waren vooral gericht op de hedendaagse problemen zoals milieuvervuiling, de opwarming van de aarde en gezond leven. Hieruit volgt voor de leerlingen dan ook het belang van het leergebied. Bij het begrip “natuur” dachten zij vooral aan de levende natuur, natuurkundige onderwerpen werden door deze groep leerlingen nauwelijks genoemd.

Technieken van de toekomst

De leerlingen gaven aan meer te willen weten over de technieken van de toekomst, onder andere robots en zelfrijdende auto’s, omdat ze zeer benieuwd zijn naar wat er in hun toekomst gaat gebeuren. Het voorkomen van plastic in het milieu heeft ook grote aandacht, vragen zijn hoe je met minder plastic toe kunt, wat er gedaan wordt aan afbreekbaar plastic en welke alternatieve materialen ontwikkeld worden. Ook is er veel interesse in hoe het eigen lichaam functioneert. Een spreekbeurt van een leerling over de botten in je lijf had veel indruk gemaakt en hadden ze goed onthouden. Zo merken wij hoe kennis gemakkelijk onthouden wordt als deze aansluit bij de bestaande interesse.

Vaardigheden

De leerlingen zijn op school het meest enthousiast en gemotiveerd als ze in projecten mogen werken. Ze geven aan dat ze de vrijheid om zich ergens in te verdiepen en het zelf kunnen kiezen van de aanpak erg leuk vinden. Ondertussen leer je ook allerlei andere vaardigheden zoals hoe je brieven moet schrijven, bellen met bedrijven, tekenen, onderzoeken en bouwen, en oefen je met berekeningen. Op deze manier zijn ze ook gemotiveerd om hun Nederlands en rekenen te verbeteren. Deze leerlingen hebben onder andere de samenstelling van sinaasappelsap onderzocht, maquettes gebouwd en ontwerpen gemaakt. In de projecten willen ze leren hoe ze moeten onderzoeken, ontwerpen en hoe ze moeten samenwerken, vragen stellen en mailtjes schrijven. Maar zeker ook willen ze kennis opdoen want zoals ze op school zeggen: “zonder kennis heb je geen vraag”.

Tot slot

Gevraagd naar wat ze het stomst vinden noemen ze leren uit boeken, toetsen en werken aan sommen en taal. Liefst zien ze dit omgebouwd naar leren op speelse wijze, maar ze geven aan dat ze ook wel weten dat soms gewoon hard gewerkt moet worden aan deze onderwerpen.
Tijdens de bijeenkomst zijn de leerlingen steeds losser en vrijer gaan vertellen wat hun wensen zijn, en vinden het dan ook leuk om nog even na te praten met de teamleden en de docenten van hun school. Het team heeft weer nieuw input gekregen voor de verdere uitwerking!

Door Liliane Bouma, lid Ontwikkelteam Mens en Natuur

Op de hoogte blijven?

Meld je nu aan en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen en het laatste nieuws rondom het landelijk curriculum.