Geslaagde innovatiedag digitale geletterdheid po/vo: ‘denken als een hacker en fake news creëren’

Ontwikkelschool Bernadette in Loo (po) hield samen met het Candea College in Duiven een innovatiedag waar leerlingen uit groep 7/8 en brugklassers samenwerkten aan digitale vaardigheden. Zo ontwierpen ze het huis van de 21e eeuw, manipuleerden ze foto’s en moesten ze voor escapeboxen veilige wachtwoorden bedenken. ‘Zo maak je meteen de doorlopende leerlijn tussen po en vo concreet’, aldus innovatiecoördinator Judith van Iersel.

Bernadette is een van de ontwikkelscholen die zich binnen curriculum.nu met de leerlijn digitale vaardigheden bezighoudt. De basisschool werkt daarbij samen met het Candea College aan een doorlopende leerlijn. Daarbij wisselen ze praktijkervaringen uit met de andere ontwikkelscholen bij curriculum.nu.

Liemers Lijstje

Judith is innovatiecoördinator en staat bij Bernadette voor groep 7/8. ‘Onze school houdt zich met name bezig met de doorlopende leerlijn tussen po en vo en hoe je die het beste kunt ontwikkelen’, vertelt Judith. ‘Daarbij richten we ons op het zogenoemde Liemers Lijstje, zeven beloften aan een leerling die zijn voortgekomen uit interviews met 2.000 leerlingen over wat zij in het onderwijs belangrijk vinden. Die zeven beloften zijn: We zien wie je bent en je merkt dat we in je geloven. We hebben hoge verwachtingen van elkaar. Je hebt altijd een keuze. Leren is leuk en kan overal. Je weet wat je moet leren en wat je ermee kunt doen. Jouw leeromgeving is boeiend, inspirerend en uitdagend. Als het samen kan, doen we het niet alleen.’

Gezamenlijke visie

Directeur Annemieke Miltenburg vult aan: ‘We werken bij de gezamenlijke leerlijn vanuit één gezamenlijke visie en krijgen ondersteuning en begeleiding van Stichting Leerkracht. We maken afspraken over werkwijzen, werkvormen en communicatie, maar ook hoe digitale geletterdheid in het onderwijs een plaats moet krijgen. Daarnaast organiseren we samen met het vo themadagen digitale geletterdheid. Ook inventariseren we welke lessen onze docenten nu al aan digitale geletterdheid kunnen koppelen. Bijvoorbeeld in het vak Wereldoriëntatie. De ervaringen die we opdoen, nemen we weer mee naar curriculum.nu.’

Vertaling naar praktijk

Zo heeft de school het eerdergenoemde Liemers Lijstje vertaald naar wat leerlingen over digitale geletterdheid moeten weten. ‘Die punten zie je goed terug in de innovatiedag die ik samen met Simone Peters van het Candea College heb georganiseerd’, vertelt Judith verder. ‘Leerlingen uit groep 7 en 8 werkten die dag in groepjes samen met leerlingen uit de brugklas aan allerlei leuke opdrachten. Zo konden we meteen zien of de praktijklessen die we hier binnen Bernadette voor digitale geletterdheid bedacht hebben ook echt bij onze leerlingen aanslaan.’

Leuke ervaring

Leerlingen en docenten vonden de innovatiedag een leuke ervaring. ‘Voor mij was het een unieke ervaring om een wat langere tijd bij het voortgezet onderwijs in de keuken te kijken. En onze leerlingen konden meteen zien hoe het er op een middelbare school aan toegaat’, vertelt Judith enthousiast.

Innovatiedag voor onderbouw

Binnenkort wordt er ook voor de onderbouw een innovatiedag georganiseerd, waar leerlingen pixeltekeningen en stopmotionfilmpjes kunnen maken. Dan zijn de bovenbouwleerlingen tutor en kunnen leraren ideeën opdoen voor in de klas. ‘Als ze zien hoe enthousiast leerlingen aan de slag gaan en hoe eenvoudig je digitale geletterdheid in opdrachten kunt verwerken, is de drempel ook een stuk lager om daar zelf mee aan de slag gaan.’

Zie hieronder ook de video van de innovatiedag.

Op de hoogte blijven?

Meld je nu aan en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen en het laatste nieuws rondom het landelijk curriculum.