Curriculum.nu: Franse onderwijsinspectrice verbaasd over Nederlands taalonderwijs

Als lid van het ontwikkelteam Engels en Moderne Vreemde Talen bij Curriculum.nu maak je grappige dingen mee. Zo mocht ik een presentatie houden over het Nederlandse taalonderwijs voor niemand minder dan Chantal Manes-Bonniseau, de Franse onderwijsinspectrice. Opvallend: wij geven onze leerlingen meer vertrouwen dan in Frankrijk.

De ontmoeting vond plaats op het Cals College in Nieuwegein. Manes kwam samen met de van oorsprong Engelse journalist Alex Taylor, bekend in Frankrijk van radio en televisie. Hun doel: de geheimen ontdekken achter de goede taalbeheersing van onze Nederlandse leerlingen.

Tijdens de ontmoeting was ook een aantal docenten Frans, een teamleider en een Franse taalassistent van het Cals College aanwezig en daarnaast ook nog twee medewerkers van het Ministerie van Onderwijs. Al met al best een spannend publiek voor mij dus…

Mijn presentatie stond gepland voor 14.20, maar rond 15.00 waren we nog bezig met de uitgebreide voorstelronde, waarin de twee gasten en met name Alex Taylor ruim de tijd namen om met de Franse taalassistente van gedachte te wisselen over de verschillen tussen het onderwijs in Frankrijk en in Nederland.

Conclusie: wij – de Nederlandse leraren – hebben veel vertrouwen in onze leerlingen, waardoor ze zich makkelijk durven uiten, ook in een vreemde taal. En de Franse docenten hebben weinig vertrouwen in hun leerlingen, waardoor die bang zijn fouten te maken. Daarnaast horen wij veel meer Engels doordat bij ons nagenoeg niets nagesynchroniseerd wordt op televisie en leerlingen ook al op vroege leeftijd Engels meekrijgen als ze computerspelletjes doen.

Toen was het tijd voor mijn presentatie. Ik had besloten deze in het Frans te doen, omdat dat per slot van rekening mijn vak is en de inspectrice en de journalist uit Frankrijk kwamen. Maar het was wel de eerste keer dat ik sinds mijn studie een serieuze presentatie in het Frans moest geven…

Ik gaf een kort overzicht van de verschillende taalniveaus die leerlingen per schooltype voor Engels, Duits, Spaans en Frans kunnen bereiken. Daarna vertelde ik over mijn eigen praktijk. De inspectrice was vooral verbaasd dat sommige Nederlandse leraren hun leerlingen zo vrij laten en dat het kan gebeuren dat leerlingen van dezelfde klas aan heel verschillende opdrachten en ook op verschillende plekken in het schoolgebouw aan het werk zijn. Toen ik vertelde dat ik zelfs weleens mobieltjes toesta als leermiddel in de klas, reageerden de gasten verbaasd, maar zeker niet afwijzend.

Daarna was het Cals College aan de beurt. Zij lieten in een mooie presentatie in het Engels zien wat ze aan internationalisering doen, waarna we met het hele gezelschap een prachtige illustratie kregen van de Nederlandse manier van lesgeven: we mochten een deel van een Franse les bijwonen. Uiteindelijk mocht ik nog in het Engels vertellen over de werkzaamheden van het ontwikkelteam Curriculum.nu Ook hier laten we als Nederlanders zien dat we vooroplopen met goed en innovatief onderwijs, want wij zijn een van de eerste landen waar een curriculum ontwikkeld wordt door de leraren zelf. Het vertrouwen dat wij aan de leerlingen geven, krijgen we zelf ook van de overheid.

Jouke Brouwer is lid van het ontwikkelteam Engels / Moderne vreemde talen. Deze blog verscheen eerder op Leraar.nl

Op de hoogte blijven?

Meld je nu aan en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen en het laatste nieuws rondom het landelijk curriculum.